НАЗАД

Традиції і сучасність в архітектурі Норвегії

Скандинавські країни довгий час були шанувальниками традиційності, але зараз вони переживають справжній ренесанс, в тому числі і в архітектурному сенсі. Норвегія - це один з прикладів скандинавської країни, де вже зараз головними пам'ятками є неймовірні сучасні будівлі. The cutting-edge architecture - назва нових архітектурних рішень в Осло.

У цій статті ми спробуємо розповісти як сильно змінилася норвезька столиця за останні роки, а також приділимо увагу майбутнім архітектурним творінням.

Barcode / Штрихкод


Будинки розташовуються в Бьервіку поблизу Oslo Sentral Stasjon і є великим суспільно-діловим центром. Завдяки чудовій природі Норвегії, близькість будови до місця прибуття всіх туристів -  центрального вокзалу - не позначається негативно на вид з вікон Barcode. Пейзаж з яскравих зелених пагорбів міста додає кілька балів архітектурному творінню. Говорячи про позитивні сторони варто відзначити і те, що центр знаходиться прямо навпроти Національного театру Осло.

Задумка архітекторів полягає в розміщенні будівель на короткій відстані один від одного, таким чином, щоб здалеку вони нагадували штрихкод. Ідея такого архітектурного ансамблю належить компаніям DARK і a-lab у співпраці з фірмою MVRDV.

Зупинимося на конструкції. "Штрихкод" - це система, в яку входить 12 герметично розташованих будівель. Усі будівлі створювали різні архітектурні компанії через що у споруд різна ширина і висота - таким чином архітектори грають зі сприйняттям.

Варто відзначити одне з 12 будівель, яке спроектували a-lab. Архітектори назвали своє творіння The Carve - це будинок з безліччю поверхів в обробці з білого мармуру. А дерев'яні вставки підкреслюють індивідуальність будови. Будівля виконує кілька функцій - це офісні приміщення в нижній частині будинку і житлові квартири вгорі. Жити в такому будинку - це справжня мрія для будь-якого норвежця. У будівлі є поглиблення, в яке поміщений неймовірно прекрасний наскрізний сад. Відомо, що архітектори хотіли створити споруду в якому вікна квартир будуть виходити на обидві сторони, таким чином надавши приміщенню ідеальне денне освітлення і енергоефективність.

Кілька цікавих фактів:

  • Завдяки будівництву Barcode було виявлено найбільшу кількість уламків кораблів XVI століття за весь час.
  • Суспільно-ділового центру могло і не бути, адже в 2006 році лише одна людина підтримала будівництво Barcode. Однак уже через кілька років, в 2014, "за" висловилися більше половини жителів міста.

Музей сучасного мистецтва Аструп-Фернлі


Цей музей з'явився завдяки фонду трьох підприємців Томаса Фернлі, родичів Хедді і Нільса Аструпа. Цей музей є приватним і представляє сучасне мистецтво. Він розташований в центрі Осло. Завдяки своєму розташуванню користується високою популярністю у туристів.

Архітектором будівлі виступив італієць Ренцо П'яно (Renzo Piano). Серед відомих творів митця - Центр Помпіду в Парижі, академія наук в Каліфорнії, а так само багато інших цікавих з архітектурної форми і змісту музеїв.

Конструкція музею цілком в скандинавському стилі. Три павільйону накриті скляним дахом - все разом це нагадує вітрило. Завдяки такому накриттю вся будівля всередині наповнена денним світлом. Те, що відразу впадає в очі - трохи увігнутий дах. Він виконує не тільки естетичну функцію і надає динаміку всієї конструкції, але і захищає фасад від вітру. Архітектор постарався підкреслити красу і силу норвезької природи. Він використовував в своєму шедеврі холодні кольори і сталь - це нагадує нам про кораблі, які борознять морські околиці фіордів. А дерев'яні вставки в срібному кольорі нагадують про холодні вітри.

  • Музей має абсолютно унікальне розташування. Між павільйонами розливається вода, тому щоб пересуватися від одного до іншого потрібно пройти по дерев'яному мосту. Основна ідея цього проекту - бути ближче до природи і її первісного вигляду. В архітектурних колах будівлю так само визнали одним з кращих музеїв у всьому світі.
  • Музей виставляє експонат, який був придбаний в Нью-Йорку за величезні гроші, це 51 мільйон норвезьких крон, неймовірно для подібного твору. На що ж норвезький музей готовий був викласти таку суму? Це скульптура з порцеляни авторства Джеффа Кунса з назвою "Michael Jackson and Bubbles".
  • Колекція музею величезна, вона охоплює роботи художників з 1960х років по сьогоднішній день. Стиль робіт, які виставляються в музеї - це contemporary art авторства норвезьких і американських художників, в музеї будуть так само і експонати азіатських творців.

Новий музей Мунка, Lambda-prosjektetКілька років тому норвезькі громадські діячі вирішили об'єднати головні квартали Осло в єдиний культурний простір. Саме тоді, в 2008 році, Музей Мунка був перенесений з одного району Осло Тойрена в уже сучасний Бьорвік, до таких скарбів сучасної архітектури як Оперний театр і Barcode.

Восени 2020 року завершено будівництва Нового Музею Мунка, спроектованого іспанцями Herreros Arquitectos. За планом музей буде налічувати близько 28 тисяч картин і інших предметів мистецтва.

Ідея проекту заснована на існуючих прототипах Tate Modern, що в Лондоні і нью-йорском Музеї сучасного мистецтва. Музей планується як тринадцятиповерхова вежа, яка стоїть на "подіумі" в три поверхи. При цьому, головні зали будуть перебувати на верхніх поверхах. Знизу буде розташовуватися бібліотека і експонати, які не входять до постійної експозиції. Будівля - це два основних простори: безпосередньо музей і громадський простір, тобто динамічна частина башти.

У музеї, звичайно, будуть розташовуватися роботи художників і адміністрація.

У другій частині планується публічний простір, який буде вертикально розташовуватися уздовж всієї будівлі в висоту. Відштовхуючись від проекту, цю частину планують зробити з прозорого скла. Таким чином туристи та мешканці міста зможуть споглядати красу Осло.

Повідомляється, що в Новому Музеї Мунка будуть виставлятися не тільки роботи цього відомого художника. До колекції приєднаються художники з Норвегії Амальдус Нільсен і Людвіг Равенсберг.

Цікаво, що проект був заморожений на досить тривалий термін через неприйняття жителями міста дизайну архітектурного будови. Тільки в 2013 році будівництво відновили.

Nordisk Lys / Nordic LightРік тому плани щодо облаштування головного вокзалу Осло стали доступні широкому загалу. Переможцями конкурсу в якому брали участь багато архітекторів, які бажають привнести внесок у поліпшення міста і змінити Централной вокзал, стали професіонали з бюро RRA (Reiulf Ramstad Arkitekter). Роботи архітекторів RRA засновані на найважливіших цінностях для скандинавів.

Як і багато будинків модерну архітектури в Норвегії, за проектом, це нагадує вежу. Форма будови - це кілька квадратів, в кожному з яких може бути безліч приміщень. Журі конкурсу відзначило, що цей проект в недалекому майбутньому дасть центрального вокзалу можливість стати найбільшим приймаючим вузлом.

Хоч будівля і виглядає сучасно, основною думкою є відновлення традиційного. Дерево, яке буде використовуватися як матеріал - це основа будівництва в Норвегії. Бетон і скло - це те, що зробить будівлю сучасним.

Будівництво цього масштабного проекту планується вже в 2020 році.

Багатьом здадуться такі архітектурні експерименти дивними, можливо, навіть недоречними. Але принадність Осло саме в тому, що місто не боїться сміливих змін, при цьому зберігаючи свою традиційну красу.